Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Тема уроку. Значенняводи у природі. Використанняводи людиною.
Мета уроку
навчальна:поглибитиі систематизувати знання учнів...
Якщо руки ваші в ваксі,
Якщо на ніс сіли клякси.
Хто тоді ваш перший друг.
Змиє бруд з лиця і рук?
(Вода)
Роботаз дидактич...
ІІІ. Мотиваціянавчальноїдіяльності
Учитель. Людиназдавна мріяла про безсмертя. Мандрівники в заморських
країнах, алхіміки ...
Учитель. Водамає руйнівну силу. Великої шкоди завдають людству цунамі, селі,
снігові лавини та повені. Навіть сильний дощ,...
— У складі мантії Землі водиміститься в 10–12 разів більше, ніж у Світовому
океані.
— Вода може бути безкоштовною, а може ...
— Вода не тільки дарує життя, але може і забирати його. 85 % всіх захворювань у
світі передається через воду. Щорічно 25 м...
3. Забрудненняводи
Екологічна казка
Текла по рівнині річка чиста-чистенька, прозора. Побудувалина березі
завод іграшок. Ст...
— мінеральні (пісок, рудні й глинисті включення, розчинимінеральних солей,
лугів та кислот тощо);
— рослинні(залишки плоді...
— розробкановихтехнологічних процесів, що дозволяють запобігтизабруд-
ненню водоймищі звестидо мінімуму споживання свіжої ...
Вода здатна розчинятирізні речовини
Вода має приємний смак і запах
Найменше насичені водоюкавун і огірок
Вода перебуває в ...
Сіре сукно лізе в вікно. (туман)
VІ. Підсумок уроку
Виставлення оцінок та їх аргументація.
Слово вчителя.
Розляглася земля...
Використаналітература:
1. Бурлешин М. Волшебная сила воды//Публика. – 2007. - №31. – с.24
2. Говта Г. Усе починається з во...
You’ve finished this document.
Download and read it offline.
Upcoming SlideShare
Міні проект "Краплина, або де ми втрачаємо воду"
Next
Upcoming SlideShare
Міні проект "Краплина, або де ми втрачаємо воду"
Next
Download to read offline and view in fullscreen.

Share

урок природознавства у 5 класі

Download to read offline

1

Related Books

Free with a 30 day trial from Scribd

See all

урок природознавства у 5 класі

 1. 1. Тема уроку. Значенняводи у природі. Використанняводи людиною. Мета уроку навчальна:поглибитиі систематизувати знання учнів про воду, її особливості;продовжуватиформувати в учнів знання про поширення водив природі; розкритизначення водив природіі житті людини; ознайомитишколярів з видами забруднення води, способамиїї охорони;навчитистворюватиправила дбайливого ставлення до води. розвиваюча:розвивативміння користуватися фізичною картою, працювати з різними джерелами інформації; продовжуватиформуватинауковий світогляд; відпрацьовувати навички пошукової діяльності на уроці; залучати школярів до активної участі в навчально-виховномупроцесі; розвиватилогічне мислення та уяву, уміння аналізувати, порівнювати та приймати рішення; розвивати творчі здібностіучнів. виховна: формувати екологічно грамотне поводження учнів у природі, дбайливе ставлення до водних ресурсів України та всієї планети, усвідомлення необхідності їх охорони; виховувати відповідальне ставлення до власного здоров’я;сприятиформуваннюестетичного почуття. Очікуванірезультати: учні наводять приклади використання водилюдиною та значення водив природі; використовують додатковіджерела інформації для виконання навчального завдання, вивчену лексику в самостійних усних повідомленнях. Базовіпоняття та терміни: вода, водні ресурси, забруднення (хімічне, біологічне, радіоактивне, механічне). Обладнання:глобуси, схема колообігу води, фізична карта України, презентація «Велична сила води», підручники, робочізошити, дидактичні картки. Тип уроку: комбінований « Вода! У тебе немає ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе не можна описати, тобоюнасолоджуються, не розуміючи, що ти таке. Ти не просто потрібна, ти є життя!» Антуан де Сент-Екзюпері Хід уроку І.Організаційниймомент Привітання Перевірка наявностіучнів Створення позитивного настрою Щоденне спостереження погоди (черговийучень) ІІ. Актуалізаціяопорних знань Ребусоманія. Учні розв’язуютьребус, правильнавідповідь – «Вода» (слайд 2) Прийом «Віршовані рядки»
 2. 2. Якщо руки ваші в ваксі, Якщо на ніс сіли клякси. Хто тоді ваш перший друг. Змиє бруд з лиця і рук? (Вода) Роботаз дидактичнимикартками Учитель. Прослухайте будь-ласка вірші і скажіть про яку властивість водив них йдеться? 1. Спросилна днях малыш-сосед У струйки, льющейся из крана: «Откуда ты?» Вода в ответ: «Издалека, из океана!» Потом малыш гулял в лесу, Росоюискрилась поляна. «Откуда ты?» - спросилросу. «Поверь, и я из океана!» На поле лёг седойтуман. Малыш спросили у тумана: «Откуда ты? Ты кто такой?» «И я, дружок, из океана!» Удивительно, не так ли? В супе, в чае, в каждойкапле, В звонкойльдинке и в слезинке. 2.Крапля в подорож зібралась, У валізу речі склала. Сіла в дощовийекспрес Й без зупинки із небес Полетіла до Землі. ЇЇ рідні прийняли, У водіїї зустріли, Танцювали і раділи. А як крапля накупалась, Знов у подорож зібралась. Сонечко згорипригріло, В паропотяг крапля сіла І додомуприпливла, Вдома справа вже була. (Учні розповідають про кругообіг водив природі) Виконання завдання на картках. (Зобразіть схематично колообіг води в природі, підпишіть на малюнку складові частини, розфарбуйтемалюнок у відповідні кольори.)
 3. 3. ІІІ. Мотиваціянавчальноїдіяльності Учитель. Людиназдавна мріяла про безсмертя. Мандрівники в заморських країнах, алхіміки в лабораторіях настирливо шукали еліксир життя та джерело вічної молодості. Та воний не здогадувались, що таємничий еліксир – це звичайна вода. Та сама вода, що заповнює моря, озера, річки, випадає на землю дощами, вкриває її сніговим покривом. А тепер скажіть, чи можна прожити без води?Доведіть свою точкузору. (Відповіді учнів) Учитель. Ви довели, що життя без водине існує. Вода – це одне з найголовніших багатств Землі. Саме про це багатство, його виміри, та збереження ми поговоримона сьогоднішньомууроці. Запишіть будь-ласка сьогоднішнютему до робочихзошитів. ІV. Вивченнянового матеріалу Учитель. Зверніть увагу на глобус. Який колір на ньому переважає? (відповіді учнів) Учитель. Синім кольором позначають на картах і глобусах воду, Світовий океан Землі. Космонавтирозповідають, що з космосунашу Землю доцільніше було б назвати Океанією. Ми бачимо, що вода займає більшу частину Землі, тому безперечно вона має величезне значення і в природіі в житті людини. 1. Значенняводи в природі. Опрацювання епіграфа уроку. (слайд 3) Воду завжди вважали джерелом усього живого. Вона слугувала середовищем, в якому на нашій планеті розвивались рослиниі тварини. З виникненням життя водастала важливою складовоючастиноювсіх живих організмів, становить більшу частину маси їх тіла. «Цікава статистика» (слайди 4-9) Ось як насичене водоюдовкілля: найменше її в мохах і лишайниках – 5-7%, у насінні злакових культур – 12-14%, в листі дерев 75-85%, водорості – 98%. у плодах кавунів і огірків – 90% води, картоплі – 80%, помідорах, моркві, грибах – 95%, у комахах – 45-65%, ссавцях– 60-68%, медуза – 95%, риба – 80%. Вода присутня майже у всіх продуктах – у молоці її 87%, в мясі – 50-70%, в хлібі – 35%. У людськомутілі вміст води до 70%, зокремамозоклюдини на 86% складається з води, серце – на 70%, кров – на 84%, скелет – на 22%., м’язи – 65% Учитель. Водау природі«працює» безперервно удень і вночі, взимку й влітку, переносячирізні речовини(пісок, глину, вапняк, каміння, солі та ін..) з однієї ділянки земної поверхні на іншу. Що може утворюватись внаслідок цього? (Відповіді учнів: яри, ущелини, печери) (слайди 10-14)
 4. 4. Учитель. Водамає руйнівну силу. Великої шкоди завдають людству цунамі, селі, снігові лавини та повені. Навіть сильний дощ, сніг або туман можуть призвестидо зупинки життя міста. Ущелини утворюються в результаті дії гірських річок протягом багатьох тисячоліть. У нашій країніущелини є в гірських місцевостях(у Криму, в Карпатах) та на Поділлі (ущелини р.Смотрич, м.Камянець-Подільський) (демонстрування цих районів на фізичній карті України) (слайд 15) Яр виникає під впливом дощової водий весняних снігових вод. Водою вимивається ґрунт на деяких ділянках посівних площ. З кожним роком зруйнованаділянка збільшується, й через 10-15 років утворюється великий яр. (слайд 16) Вода відіграє велику роль і в утворенні печер: вона просочується крізь глибокі шари кам’яної солі, гіпсу, вапняку, розчиняєй виносить їх. Через багато тисячоліть всерединігір утворюються порожнини – печери. (слайд 17) Снігові лавини — це зсуви снігових мас, які виникають внаслідок того, що сили зчеплення снігу переходять певну межу, і гравітація викликає зміщення снігових мас уздовж схилу. Повінь — це значне затоплення місцевості внаслідок підйому рівня водив річ-ці, озері, водосховищі, спричиненезливами, весняним таненням снігу, вітровим на- гоном води, руйнуванням дамб, гребель тощо. Повені призводять до людських жертв і завдають великої матеріальної шкоди. Цунамі (від яп.— велика хвиля, що заливає бухту) — це хвилі, завдовжкибіль-ше ніж 500 м, які утворюються в моріабо в океані зазвичайвнаслідок землетрусів і охоплюють усю товщу води. На глибокій водіцунамі поширюється зішвидкістю кількасот кілометрів за годину й зазнає незначних втрат енергії. Хвилі цунамі мо- жуть сягатизаввишки 900 м і змивають своєювагою усе, що опиняється на їхньомушляху. Найбільшим за останні роки вважають цунамі, що сталося 26.12.2004 у Півден-но- Східній Азії. Тодіпостраждаликраїни Азії (Індонезія — 180 тис. людей, Шрі- Ланка — 31–39 тис. людей, Тайланд — 5 тис. людей та ін.) та Африки (Сомалі). Селі — це паводки з великою концентрацією ґрунту, мінеральних частин, каміння, уламків гірських порід (від 10–15 до 75 % об’ємупотоку). За складом твердого матеріалу селі поділяють на грязьові, грязекам’яніта водокам’яні. Селеві потоки мають велику руйнівну силу, завдають шкоди будинкам, сільсь- когосподарським угіддям, а інколи загрожують життю людей. Повідомлення учнів. Цікаві факти про воду. — Морськавода — дуже поживна субстанція. В 1 см3 такої водиміститься 1,5 г білка та інших речовин. Учені вважають, що один лише Атлантичний океан за своєюпоживністю оцінюється в 20 тис. врожаїв, якізбирають за рік по всій суші.
 5. 5. — У складі мантії Землі водиміститься в 10–12 разів більше, ніж у Світовому океані. — Вода може бути безкоштовною, а може бути і дуже дорогою. Найдорожчау світі вода продається в Лос-Анджелесі. Виробники упаковують дорогоцінну рідину зі збалансованим смаком і значенням ph у пляшки зі стразами «Swarovski». Коштує така вода90 $ за 1 л. — За все життя людина випиває близько 35 т води. — Людина пропускає за рік через себе кількість води, що дорівнює п’ятикратній вазі тіла. — Вода допомагаєзнизитиймовірність серцевого нападу. Під час досліджень вчені з’ясували, що ті люди, які п’ють близько шести склянокводи на день, менше схильні до ризику серцевого нападу на відміну від тих, хто випиває всього дві склянки. — За допомогоюводиможнаборотисяіз зайвою вагою. Вживаючи з напоїв тільки воду, можна різко знизити загальну калорійність раціону. — В Антарктиді на Землі Вікторії є озеро, водав якому в 10 разів солоніша за морську. Воно може замерзнути тільки за температури –50 °С. — Ми можемо пити лише 3 % води від усіх запасів планети — саме стільки в нас запасів прісної води. Але навіть велика частина цих 3 % недоступна, оскільки міститься в льодовиках. — Якби всі льодовикираптом станули, то рівень Світового океану піднявся б на 64 м і близько 1/8 поверхні суші було б затоплено водою. — Маса води річок складає приблизно 0,01 % загальної маси прісних вод Землі. — Під час спрагибізони відчувають водуза 5–7 км. — Американський тушканчик взагалі не п’є води — йому досить вологиіз зер- няток. — Деякі рослинидещо витриваліші до нестачі води. Під час одного досліду кактус масою37 кг не поливали 6 років. За цей час він втратив 11 кг та залишився живим. — Щоб виростити1 кг овочів, потрібно 2 т води. — Без води влітку верблюд може прожити3 доби, а взимку — 8 діб. — Верблюд масою 250–300 кг може випити у спеку за одинраз 100 літрів води. — Єдина річка на Землі, яка починається біля екватора і тече в зонупомірного клімату,— Ніл. За маловивченимипричинами більшість річок течуть у зворотномунапрямку. — Якщо людина втрачає 2 % води від маси свого тіла, то вона відчуває сильну спрагу. Якщо відсотки втраченої водизбільшаться до 10, то в людини почнуться галюцинації. Якщо людина втратить 12 % води, вона не зможевідновитися без допомогилікаря. Якщо 20 % — людина вмирає.
 6. 6. — Вода не тільки дарує життя, але може і забирати його. 85 % всіх захворювань у світі передається через воду. Щорічно 25 млн людей помираєвід цих захво- рювань. — Досліди доводять, що гарячавода швидше перетворюється налід, аніж хо- лодна. — Забруднені підземні водиочищаються протягом декількох тисячоліть. — Одна тонна нафти утворює на поверхніводи плівку площею 12 км2. — Саргасовеморемає найпрозорішуводу. — В Алжирі є «чорнильнеозеро», водоюз якого можнаписати на папері. Пояс- нюється незвичайне явище тим, що в озеро впадають два потічки: водиодного багаті солямизаліза, а іншого — гуміновими речовинами. Суміш цих речовині утворює ось такі чорнила. — За добуз поверхні Світового океану випаровується стільки води, скільки її міститься у руслах усіх рік земної кулі. — Морськавода замерзаєза температури –1,91 °C. Іноді вода замерзаєі при плюсовій температурі. - Поблизу села Кергалан в Азербайджаніє горючавода. Від сірника водаспалахує блакитним полум’ям через наявність у її складі метану. — Сьогодніми споживаємо ту саму воду, що й динозаври150 млн років тому. — За даними ЮНЕСКО, найчистіша вода розташовується уФінляндії. Усього в дослідженні свіжої природної водибрало участь 122 країни. — У Сенегалі є озеро яскраво-рожевогокольору. Ніби до нього насипали марганцівки. Вода тут настільки солона, що вижити в ній можуть мікроорганізми тільки одного виду — вони і дають таке забарвлення. — У склянці води міститься близько 8 000 000 000 000 000 000 000 000 (8 септіліонов) молекул. — У найглибшій точці Світового океану (Маріанський жолоб, 11 034 м), кинутій у воду залізній кульці потрібно більше години, щоб досягтиокеанського дна. — «Наймертвішою» водоймоюєне Мертве море, а озеро Смерті в Сицилії. Рослиниі тварини, які потрапляють у воду, миттєво вмирають. Із дна озераб’ють два джерела дуже концентрованої кислоти, яка і отруює воду. 2. Використанняводи людиною. Дидактична гра «Наповни кухоль водою» На дошці зображення кухлю, в кожного учня паперові краплинки води. Завдання: на своїйкраплинці написати один з прикладів використання води людиною і прикріпити до кухля. Орієнтовні відповіді учнів: приготування їжі, пиття, миття, прання білизни, догляд за квартирою, судноплавство, гідроелектростанції, відпочинок на воднихоб’єктах, спорт, зрошення полів, поливання квітів, дерев, догляд за тваринами. (слайди 18-25)
 7. 7. 3. Забрудненняводи Екологічна казка Текла по рівнині річка чиста-чистенька, прозора. Побудувалина березі завод іграшок. Став він брати чистуводу, а випускати в річку—брудну, червоного кольору. Нижче по течії побудували іще одинзавод—резиновихчобіт. Брав він чисту воду, а випускав брудну, чорногокольору. Була наша річечка прозорою, а стала—кольоровою. Було в річки багато води, а стало мало— заводибагато п'ють. Люди сердяться:ні попрати, ні вмитися, ні напитися, ні рибиналовити. Риба в річці захворіла, пташки і звірі до річки не підходять. І ось одного разу на берег річки прийшов самий головний Санітар і дуже обурився. Іграшки і чоботи—це добре, але і про людей, і про природу забувати не можна. І наказав: — Якнайшвидше збудувати на заводах «водоочисніспоруди» і нехай брудна вода на заводі«чиститься»і зновуза діло береться. І так без кінця. Послухалися доброї порадина заводіі стала річка знову чистоюі прозорою. Бесіда. • Назвіть основнийтип забруднення річок? (викиди погано очищених стічних вод промисловихпідприємств) • Хто ще може забруднювативодойми?( людина, транспорті т.д.) • Що забруднюєводу? (сміття, нафта, бензин) • Що відбудеться, якщо одного разуне стане води? (все живе помре) Вчитель. Велику кількість води людина використовуєдля своїхпотреб у побуті. Проте використанавода, як правило, стає забрудненою, вонане піддається спеціальному очищенню і забруднюєприродніводи — річки, озера підземні води тощо. Забруднення води — це наявність у ній сторонніхдомішок, які знижують її якість і цінність. Забруднення води — це основніпроцеси, які викликають дегра- дацію річок, водосховищ, озернихсистем тощо. Основнимиджерелами забруднення вод є атмосферніопади, стокиіз сільсько- господарськихполів, ферм та інших об’єктів, міські й промисловістічні водита воднийтранспорт. Заводи, фабрики, великі виробництвазливають у водойми забруднену воду, що містить багато шкідливих речовин. Свинець, ртуть, кадмій, нікель, цинк, марганець, потрапивши у воду, роблять її токсичною. Також забруднення водойм токсичнимиречовинамитехногенного походження часто ускладнює або робить неможливим використання водидля питних цілей. Розрізняють такі види стічних вод: — промисловістоки (від великих підприємств); — господарськіта побутовістічні води (стокивід громадськихбудівель, ліка- рень, кухонь, їдалень); — сільськогосподарськістоки (у великій кількості містять хімічні добривай отрутохімікати); — атмосферні стоки(утворюються при стіканні з промисловихмайданчиків під час танення снігу і дощах). Види забруднень стічних вод поділяють на три групи:
 8. 8. — мінеральні (пісок, рудні й глинисті включення, розчинимінеральних солей, лугів та кислот тощо); — рослинні(залишки плодів і клейові речовинитваринного походження); — біологічні та бактеріальні (це стічні водибоєнь, комунального господарства, біофабрик. У своємускладі вони містять мікроорганізми і цвілеві грибки). Для поверхневих та підземних вод характерні такі види забруднень: — механічне забруднення (в основномуце властивість поверхневих видів забруднення. До них належить підвищений вміст механічних домішок); — хімічне забруднення (характеризується наявністю у воді неорганічних і органічних речовиннетоксичного ітоксичного характеру); — біологічне і бактеріологічне (у воді присутні патогенні мікроорганізми, гриби і дрібні водорості); — радіоактивне (у водіприсутні радіоактивні речовини); — теплове (спостерігається при спуску у водоймивод з атомних і теплових електростанцій з підвищеною температурою).  Назвіть способиочищення води? (фільтри, відстоювання,хімічне чищення(хлорування)) 4. Охорона воднихресурсів Прийом «Дерево рішень» Завдання. На Землі є дуже багато води. Чому ж людство потерпає від її нестачі?  Назвіть основніфактори, що роблять воду непридатною для використання, та шляхи вирішення цих проблем. Розповідь учителя з елементами бесіди Для використання людиною придатна не будь-якавода. Наприклад, морську воду не використовують для зрошення полів, бо в ній багато розчиненихсолей. Брудну прісну водуне можна вживати в їжу — у ній дуже багато хвороботворних мікробів. З тієї ж причини не можна давати брудну воду свійським тваринам. У забруднених водоймахгине безліч водних тварин і рослин. Отже, проблема раціонального використання й збереження водних ресурсів — першочерговезавдання, яке стоїть перед суспільством. У водоймиУкраїнищороку виливають приблизно 7,3 млн т забруднюючих речовин. Зберігати воду чистою — означаєзберігати здоров'я, життя та красу довкілля. Статистика свідчить, що 80% хвороб є наслідком незадовільної питної води. Охоронаводнихресурсів в Україні регулюється Водним кодексом України, введеним у дію постановоюВерховної РадиУкраїнивід 6 червня 1995 року, законом України «Про питну воду та питне водопостачання» з останніми змінами від 16.10.2012, ПостановоюКабінету Міністрів Українивід 25.03.1999 № 465 «Про затвердження Правил охорониповерхневих вод від забруднення зворотними водами» та іншими нормативнимидокументами. Захисту води сприяєраціональне використання воднихресурсів, а саме — більш повне використання і розширеневідтворювання ресурсів прісних вод;
 9. 9. — розробкановихтехнологічних процесів, що дозволяють запобігтизабруд- ненню водоймищі звестидо мінімуму споживання свіжої води. Стічні водипіддають різним видам очищення (механічне, біологічне, хімічне). Для цього забудовуються цілі очисніспоруди. У них водапроходить крізь кілька фільтрів. Цікаві факти: — Під час намилювання рук із крана марно витікає від 15 до 20 л води. Для зменшення подібного марнотратстванеобхідно частіше закручувати кран, що дозволить заощаджуватидо 70 % води. — Якщо з крана тече водаструменем завтовшки як сірник, то втрати становлять понад 100 л на добу, і цієї води було б цілком достатньо, щоб прийняти душ трьом-чотирьом членам сім’ї. — Якщо з крана капає вода (тільки 10 крапель за хвилину), у місяць із нього намарно витікає близько 170 л води, у рік — понад 2 тис. л. Роботав парах Завдання. Розробіть правила дбайливого ставлення до води  Отже, як ми можемо допомогтизберегти воду?(Не зливати токсичні речовинидо каналізації (лаки, фарби тощо), закривати кран, якщо не має потребиу воді, не викидати сміття до водойм тощо.) А чи знаєте ви, що прісної водина нашій планеті в річках, озерах та під землею всього 0,6%. Це дуже мало, тому ми з вами повинні не тільки любити воду, а й оберігати її. Вода звертається до нас вустами поета з Миколаївщини Степана Крижанівського: Монолог води. Я—вода. І я родилась чистою. Не для себе ллюся, а для вас. Озиваюсь мовоюврочистою І лише за правдубез прикрас. Я—вода. Я чиста й чесна віта Я течу, журчу, туди й сюди. Чи ти бачиш, окаянийсвіте, Що все більше мертвої води? Хочеш ти ковток водицічистої, Щоб була я вічно молода? Чоловіче, я сама не вистою, Ти рятуй мене, Бо Я—ВОДА! Презентація створенихпам’яток V. Закріпленнявивченихзнань Гра «Вірю-не вірю» Учитель зачитує речення, при правильних учні повинні плескати в долоні. Вода має світло-блакитний колір Для водихарактерна текучість До корисної дії води в природіналежить ерозія ґрунтів
 10. 10. Вода здатна розчинятирізні речовини Вода має приємний смак і запах Найменше насичені водоюкавун і огірок Вода перебуває в трьохагрегатних станах Створення печер – це вид використання водилюдиною Однією зі шкідливих проявів дії води є повінь Людивикористовують водудля приготування їжі. Учитель. З давніх-давен люди вчилися дружити з водою. Ще в давнину люди розуміли, що запобігти хворобілегше, ніж її вилікувати. Через те ми з вами, турбуючись про власне здоров’я, повиннітак само піклуватися про стан води. Творчалабораторія (завдання на вибір) Придумати і намалювати емблему-заклик «Збережемо воду – багатство Землі». Учитель роздаєучням заготовкиз картону круглої формидля емблем, через певний час учні презентують свої роботи, під час виконання робіт вчитель зачитує слова: Відомий французький океанографЖак Ів Кусто писав: «Наш батько – океан – гине. Море стало стічною ямою, куди стікають усі забруднюючіречовини, що виносяться отруєнимирічками, і всі забруднюючіречовини, які вітер і дощ збирають у нашій отруйній атмосфері. Скидають великий бруд також танкери. Тому не слід дивуватися тому, що потроху з цієї стічної ями зникає життя.» У цих рядках наголошується особиставідповідальність кожної людини за все існуюче у Всесвіті. Вода – мати життя, і вона заслуговує на нашу повагу, подяку і любов. Дидактична гра «Інтерв’ю» (роботав парах) Учитель пропонуєучням узяти одинв одного інтерв’ю. Ключовезапитання: «Щоб ви побажали людству щодо збереження водних ресурсів?» Розгадування загадок. Текло, текло і лягло під скло. (вода) Вода, що літає (пара) Що тут сталося за нічку? де була раніше річка – від санчатоквидно слід, все скував довкола… (лід) Сильніша сонця, слабша вітру, ніг не має, а йде, очей не має, а плаче. (хмара) Яким стане білий камінь, якщо його вкинути в Чорне море? (мокрим) На долину, на поділ Ліг великий сивий віл. Надійде теля червоне Геть того вола прогоне. (туман і сонце) Сам холодний, а під ним тепло.(сніг)
 11. 11. Сіре сукно лізе в вікно. (туман) VІ. Підсумок уроку Виставлення оцінок та їх аргументація. Слово вчителя. Розляглася земля неозора, А найкраща вода – прозора. На Землі калинове намисто, А найкраща вода – чиста. Тут дібровашумить невмируща, А найкраща вода – най цілюща. Ось і день проминув. Ніч коротка, А найкраща вода – солодка. Тож я вам бажаю пам’ятати яке велике значення має вода в нашому житті і в існуванні нашої планети. Бережливо її використовуйтета охороняйте. VІІ. Домашнє завдання, інструктажщодо його виконання Завданнядлявсього класу. 1. Опрацювати відповідний параграф підручника; 2. Підготувати міні-проекти «Краплина», або «Де ми втрачаємо воду?». Індивідуальне завдання. 1. Знайти прислів’я, приказкипро значення води в природіта житті людини. 2. Підготувати розповідь про святата обрядив яких ушановується вода. (1.Водохреща. Спочаткуце було свято на честь народження богиніводи Дани, богасвітла Ора. Вважалось, що в цей час освячуються всіземні водиі набирають цілющої сили. Пізніше це свято було поєднане з християнським святом Водохреща, коли Ісус Христос хрестився в Йордані. 2. Стрітення. Стрітенська водацілюща, нею святили хату, коли дошкуляв домовик, освячувалипасіку, коли вперше виносилиіз зимівника. 3. Свято Юрія (6 травня) У давні часице свято було на честь бога весняного сонця Ярила. Вважалося, що Ярило відмикає ключами землю, випускає тепло і росу, благословляєурожай. На Юрія росавважається цілющою. 4.Свято Івана Купала. У цей день відбувалось очищення вогнем і водою – перестрибували через вогонь і купалися у воді. Дівчатка на воду пускали віночки, щоб дізнатися з якого краю буде наречений. 5. Великдень.На Великдень у миску наливали води, клали туди свячені крашанки, і всі по черзівмивалися, щоб бути красивимиі здоровими.)
 12. 12. Використаналітература: 1. Бурлешин М. Волшебная сила воды//Публика. – 2007. - №31. – с.24 2. Говта Г. Усе починається з води// Географія. – 2006. - №8 с. 24-28 3. Кришталева свіжість мінеральної води//Все для вчителя. – 2002. - №11-12. – с.29 4. Курик М., Кучин В. Екологія питної води// Краєзнавство.Географія.Туризм. – 2003. - №42-43. – с.10-13 5. Н.В.Гайворонська. Цікаві матеріали до курсу «Природознавство». 5клас. //Географія. – 2006. - №17. – с.25-28 6. Підручник «Природознавство:5: Підруч. для загальноосв. навч. закл./ О.Г.Ярошенко,В.І.Баштовий, Т.В.Коршевнюк;За ред.. О.Г.Ярошенко. – К.:Генеза, 2005. – 128 с.:іл.. 7. ХильчевськийВ. Енциклопедія води// Географія.Краєзнавство.Туризм. – 2001. - №3. – с.7-9 8. Ресурсиінформаційної мережі Іnternet.
 • elenabosa

  Feb. 17, 2016

1

Views

Total views

1,444

On Slideshare

0

From embeds

0

Number of embeds

24

Actions

Downloads

1

Shares

0

Comments

0

Likes

1

×